Suchy lód – co to jest i dlaczego go potrzebujesz?

Suchy lód – sprzeczność?

 

Wcale nie: ponieważ suchy lód faktycznie nie zamoknie po rozmrożeniu. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom substancja ta ma wiele zastosowań w medycynie i technologii. Na przykład można go używać do chłodzenia rzeczy, które nie powinny stykać się z płynami.

Kawałki suchego lodu:
Kawałki suchego lodu

Suchy lód jest bezwonnym białym ciałem stałym, którego konsystencja przypomina lód wodny. Składa się ze stałego dwutlenku węgla (CO 2 ). Szczególną cechą suchego lodu jest to, że po podgrzaniu nie tworzy kropelek, więc nie przechodzi w stan ciekły. Zamiast tego staje się natychmiast gazem; mówi się, że jest wysublimowany. Podczas gdy gazowy CO 2 jest naturalną częścią naszej atmosfery, suchy lód nie występuje na Ziemi. Ale może być sztucznie wytworzony: to jest CO 2- Gaz pod ciśnieniem i tym samym upłynniony. Następnie jest „rozluźniony”, ciśnienie zostaje nagle zmniejszone. część dwutlenku węgla gwałtownie rozszerza się, staje się ponownie gazem i silnie się ochładza – nazywa się to efektem Joule’a-Thomsona. Usuwa to również ciepło z pozostałego dwutlenku węgla i zamarza w suchy lód – śnieg o temperaturze -78,5 ° C

Gaśnica CO2:
Gaśnice CO 2 są stosowane w pożarach cieczy (z wyjątkiem smaru) i tworzyw sztucznych, na przykład w serwerowniach i innych pomieszczeniach elektronicznych.

gaśnica CO2

Gaśnice CO 2 działają również zgodnie z efektem Joule’a-Thomsona: Dwutlenek węgla zawarty w gaśnicy odparowuje po opuszczeniu opryskiwania śniegu w większości przypadków, a tym samym ochładza się tak, że reszta zamarza w postaci śniegu z kwasem węglowym i usuwa ciepło z ognia. Ponadto gazowy CO 2 wypiera tlen atmosferyczny ze względu na jego większą gęstość i dodatkowo dusi ogień.

W innych miejscach we wszechświecie suchy lód jest również wytwarzany bez interwencji człowieka. Występuje na przykład na Marsie, gdzie tworzy się w zimie dzięki bogatej w CO 2 atmosferze. Zamrożony dwutlenek węgla istnieje również w wielu innych ciałach niebieskich.

Złapany na zimno: suchy lód i jego zastosowania

Suchy lód jest nietoksyczny, niepalny i bakteriostatyczny. W normalnym ciśnieniu suchy lód sublimuje w temperaturze -78,48 stopni Celsjusza. Nie topi się, ale staje się gazem bezpośrednio, rozszerzając się do 760 razy większej niż pierwotna objętość. Właściwości te są wykorzystywane przez przemysł, badania, medycynę, przemysł usługowy i gastronomię w różnych zastosowaniach: suchy lód może być używany jako czynnik chłodzący, jeśli ciecze – zwłaszcza woda – mogą spowodować uszkodzenia.

 

Suchy lód w sportach motorowych i elektronice

Tak jest na przykład w przypadku chłodzenia silników w sportach motorowych: podczas gdy woda może spowodować uszkodzenie maszyny, dwutlenek węgla w komorze silnika jest nieszkodliwy. W elektronice suchy lód nadaje się jako czynnik chłodzący do podkręcania, tj. Do zwiększania mocy komponentów komputerowych z powodu wyższej częstotliwości zegara, ponieważ nie przewodzi prądu, w przeciwieństwie do cieczy.

 

Suchy lód w medycynie i farmacji

Suchy lód jest również używany jako czynnik chłodzący w medycynie i badaniach. Utrzymuje produkty medyczne w niskiej temperaturze, na przykład podczas transportu lub wysyłki, lub chłodzi próbki laboratoryjne tak szybko, jak to możliwe. Suchy lód jest również używany do usuwania brodawek poprzez ich zamrażanie. Innym zastosowaniem jest test czułości zębów: suchy lód powoduje gwałtowny spadek temperatury, który bolesne są zdrowe zęby. Jeśli ból utrzymuje się lub jest nadmiernie ciężki, może wskazywać na stan wymagający leczenia kanałowego.

 

Suchy lód w przemyśle

Różne zastosowania przemysłowe wykorzystują suchy lód jako czynnik chłodzący, na przykład do chłodzenia żywności podczas transportu lub podczas imprez bez zasilania. Nawet rzeźby lodowe topią się wolniej dzięki zastosowaniu suchego lodu. Suchy lód może również usuwać brud: w tym celu drobne granulki suchego lodu są dmuchane na czyszczoną powierzchnię z dużą prędkością. Zimno utwardza ​​brud, który następnie staje się kruchy i pęka. Wreszcie, suchy lód może być używany do chłodzenia części metalowych i na przykład do chłodzenia gorących rur grzewczych do prac konserwacyjnych.

 

Suchy lód jako efekt wizualny

Suchy lód w wodzie tworzy prawdziwe chmury mgły:

Suchy lód w wodzie

Przemysł rozrywkowy wykorzystuje również suchy lód ze względu na swoje właściwości estetyczne. W przeszłości często wykorzystywano go do tworzenia wrażenia mgły gruntowej, jak można było zauważyć na koncertach. Gorąca woda została wylana na suchy lód. Obecnie jednak w tym celu coraz częściej stosuje się tak zwane maszyny przeciwmgielne. W filmach suchy lód jest nadal używany sporadycznie, aby stworzyć wrażenie bulgotania wrzącej wody. W tym celu suchy lód musi znajdować się pod wodą.

 

Ryzyko stosowania suchego lodu

Podczas pracy z suchym lodem, ważne jest, aby zachować ostrożność: w przypadku silnego kontaktu ze skórą przez kilka sekund, lód przykleja się do skóry i prowadzi do zimnego oparzenia, a tym samym do śmierci tkanki. Ponadto dwutlenek węgla w stężeniach powyżej 5% jest duszący. Ponieważ mały kawałek suchego lodu tworzy stosunkowo dużą ilość gazu, może to mieć znaczenie w zamkniętych przestrzeniach. W żadnym wypadku nie należy połykać suchego lodu: może to być śmiertelne z powodu poparzenia zimnem i niebezpieczeństwa uduszenia. Dlatego przy stosowaniu suchego lodu obowiązkowe jest noszenie rękawic i okularów ochronnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *