Jak działa sprzęt do czyszczenia suchym lodem

Suchy lód może być w postaci granulek (pelletu) lub plaster większego bloku lodu. Kawałek suchego lodu wytwarza mniej gęste medium lodowe i jest bardziej delikatne niż stały system pelletu. Ponadto granulki można wytwarzać albo przez prasowanie śniegu z suchego lodu, albo przez stosowanie zbiorników z ciekłym CO2 w celu utworzenia stałych granulek.  Suchy lód wytworzony ze sprasowanego śniegu suchego lodu łatwiej się rozpada i nie jest tak agresywny w czyszczeniu.

Technologia czyszczenia suchym lodem wywodzi się z konwencjonalnego czyszczenia strumieniowo-ściernego . Różnice między maszyną do obróbki strumieniowo-ściernej a maszyną do wydmuchiwania suchego lodu polegają na tym, jak radzą sobie z materiałami wybuchowymi. W przeciwieństwie do piasku lub innych mediów, suchy lód jest zwykle używany w temperaturze sublimacji. Inne różnice obejmują systemy zapobiegające tworzeniu się lodu w postaci żelów w kształcie kuli śniegowej oraz różne materiały umożliwiające pracę w bardzo niskich temperaturach.

Istnieją dwie metody czyszczenia suchym lodem, dwa węże i pojedynczy wąż. System pojedynczego węża jest bardziej agresywny w czyszczeniu, ponieważ cząstki są przyspieszane do większych prędkości.

Wydmuchiwanie suchego lodu z dwoma wężami zostało opracowane przed systemem z jednym wężem. Metoda czyszczenia strumieniowego suchym lodem z dwoma wężami jest bardzo podobna do metody strumieniowo-ściernej z zasysaniem. Sprężone powietrze jest dostarczane w jednym wężu, a granulki lodu są zasysane z drugiego węża przez efekt Venturiego. W porównaniu do systemu z jednym wężem, system z dwoma wężami dostarcza cząsteczki lodu z mniejszą siłą (około 5% dla danego źródła powietrza). W przypadku określonej ilości sprężonego powietrza systemy z dwoma wężami mogą mieć mniejszą odległość w pionie między maszyną a aplikatorem. Dla większości dostępnych obecnie systemów limit ten znacznie przekracza 7,5 m. Systemy z dwoma wężami są generalnie tańsze w produkcji ze względu na prostszy system dostarczania. Systemy te są rzadko spotykane dzisiaj, ponieważ są mniej wydajne w większości zastosowań. Ich główną zaletą jest umożliwienie dostarczania drobniejszych cząstek lodu do aplikatora, ponieważ późne połączenie ciepłego powietrza z zimnym lodem powoduje mniejszą sublimację w wężu. Systemy te pozwalają na czyszczenie bardziej delikatnych powierzchni, takich jak półprzewodniki.

Pierwszą komercyjną maszyną do wydmuchiwania suchego lodu był system z jednym wężem. Został opracowany przez Cold Jet, LLC w 1986 r. i wykorzystywał pojedynczy wąż do dostarczania podmuchów powietrza i suchego lodu. Pojedyncze dmuchawy suchego lodu z jednym wężem mają wiele zalet klasycznych systemów ściernych z pojedynczym wężem. Aby uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw związanych ze zbiornikiem ciśnieniowym, piaskarki do suchego lodu z pojedynczym wężem korzystają z szybkiej śluzy powietrza. System z jednym wężem może używać dłuższego węża niż jego odpowiednik z podwójnym wężem bez znacznego spadku ciśnienia, gdy lód opuszcza wąż. Dodatkowa moc jest kosztem zwiększonej złożoności. Systemy z jednym wężem są stosowane tam, gdzie bardziej agresywne czyszczenie jest zaletą. Umożliwia to oczyszczenie cięższych osadów i pozwala na szybsze czyszczenie umiarkowanych osadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *