Domowa klimatyzacja powinna być regularnie serwisowana

Klimatyzacja w domu to ogromny komfort. Jej prawidłowe działanie pomaga przetrwać nawet największe upały. Trzeba jednak pamiętać, że domowa klimatyzacja musi podlegać regularnemu serwisowaniu. Serwis klimatyzacji trzeba przeprowadzić zawsze przed letnim sezonem. To jest takie absolutne minimum. Warto zamówić czyszczenie klimatyzacji również po sezonie letnim, ale serwisowanie raz na rok powinno wystarczyć.

Na czym polega usługa serwisu klimatyzacji?

Podstawowy serwis klimatyzacji składa się z trzech usług. Najważniejsze jest czyszczenie klimatyzacji z zabrudzeń oraz kurzu, który mimo wszystko się do niej przedostaje. W domowych urządzeniach chłodzących może powstawać również zagrzybienie. Wtedy konieczne jest odgrzybianie klimatyzacji, dzięki któremu pozbywa się wszystkich mikroorganizmów grzybicznych. Na koniec należy wykonać ozonowanie klimatyzacji, czyli uzupełnić czynnik chłodzący w chłodnicy. Tym czynnikiem jest właśnie ozon, który używany jest do schładzania powietrza wciąganego z zewnątrz. Ozonowaniu poddaje się nawet samochodowe klimatyzacje, a konieczność tego działania zależy od poziomu ozonu w chłodnicy urządzenia.

Serwisowanie klimatyzacji jest ważne dla zdrowia domowników

Klimatyzacja w użytku domowym musi być zawsze czysta i sprawna. Ponieważ wdychamy schłodzone powietrze, które się z niej wydostaje, nie może w niej być żadnych mikroorganizmów. Na przewodach urządzenia chłodzącego może powstawać zagrzybienie, bo przecież klimatyzacja działa przy wykorzystaniu wody. Stąd też tak istotne jest odgrzybianie klimatyzacji w domach oraz samochodach. Nie możemy wdychać niczego, co mogłoby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dokładnie tak samo ważne jest czyszczenie klimatyzacji, które usuwa ewentualne zakurzenie urządzenia. Najlepiej zamówić kompletny serwis klimatyzacji, żeby wszystkie prace serwisowe były wykonane przy jednej wizycie serwisanta.

Odgrzybianie klimatyzacji i ozonowanie warto wynegocjować przy zakupie

Klimatyzacja do domu nie należy do najtańszych urządzeń. Dlatego warto wynegocjować przy zakupie darmowe serwisowanie klimatyzacji przynajmniej raz na rok. Serwis powinien być kompletny. W pakiecie serwisowym nie może zabraknąć odgrzybiania klimatyzacji. Powinno znajdować się w nim również ozonowanie. No i oczywiście nie wolno zapomnieć o dokładnym czyszczeniu klimatyzacji. To wszystko musi wchodzić w skład przeglądu serwisowego. Jeśli nie uda się do zakupu otrzymać również przeglądów to za każdy taki przegląd trzeba będzie zapłacić około dwustu złotych. Dobra wiadomość jest taka, że z pierwszym ozonowaniem klimatyzacji można poczekać do drugiego roku od jej zakupienia.

A co gdy klimatyzacja zepsuła nam się a na naprawę należy długo czekać?

Można zastosować domowe sposoby. Na przykład kup suchy lód i postaw go przed wiatrakiem. Wiatrak szybko schłodzi pomieszczenie. Pamiętaj o środkach ostrożności w obchodzeniu się z suchym lodem!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *